• +38(063)136-67-67
  • RU

Чистка ноутбуків

З технологічним прогресом тепловиділення сучасних ноутбуків знижується при виході кожного нового покоління процесорів. Модельні ряди поповнюються ноутбуками з низьким споживанням електрики, відповідно і низьким тепловиділенням, окремі моделі вже абсолютно не мають активного охолодження, тобто не мають у собі вентиляторів, а усе тепло розсіюється на корпус, наприклад найновіші MacBook 12, Acer Aspire R3, Asus ZENBOOK UX305, Lenovo B50-30.

 

Asus ZENBOOK UX305
Asus ZENBOOK UX305

Рис.1 Asus ZENBOOK UX305

 

               Проте для виконання складних задач все ж потрібні потужні процесори що мають значне тепловиділення, а відповідно системи охолодження потребують обслуговування.

               Що таке обслуговування системи охолодження ноутбука? У першу чергу це її чистка від забруднень пилом та ворсинками, які затягуються з повітрям. Також не менш важливо періодично замінювати так звану термопасту, яка має здатність до старіння та висихання, що погіршує її теплопровідні властивості і знижує ефективність роботи системи охолодження. Деякі модельні ряди ноутбуків, наприклад HP ProBook, HP EliteBook затягують повітря через клавіатуру, тому варто звернути увагу на очистку цих отворів. Це особливо стосується випадків коли ноутбук після чистки у іншому сервісі, часто виїзний чи «на дому» все одно перегрівається. Коли некваліфіковані особи чистять лише решітку системи охолодження та замінюють термопасту, не надаючи уваги засміченим корпусним елементам через які ноутбук засмоктує повітря всередину корпусу.

 

 

Рис.2 Шляхи руху повітря у корпусі ноутбуку. Через USB роз’єми, через роз’єм батареї, з-під клавіатури.

Як ми проводимо чистку ноутбуків? На сьогодні 9 з 10 пристроїв вимагають повного розбору для проведення чистки.

Витратні матеріали які ми використовуємо:

Термопаста – для простих ноутбуків що не мають високого тепловиділення віддається перевага пасті на силіконовій основі, вона має довгий термін придатності та довгий час зберігає свої властивості, що важливо так як такі ноутбуки, часто офісні, проходять профілактику раз на два роки у кращому випадку. Для потужних процесорів та відео карт використовуємо брендові пасти як Arctic Cooling MX2, MX4, Akasa та Zalman.

Термопрокладки з термопровідністю  3, 5 та 6 Вт/м·к у залежності від їх призначення.

Яких правил важливо дотримуватись у самій концепції чистки ноутбуку?

Ноутбук чиститься весь, як всередині так і ззовні, крім клавіатури, це додаткова послуга.

Важливо знати що там де була з заводу нанесена термопаста, повинна бути тільки вона, а там де прокладка, тільки прокладка аналогічної товщини.  Цей пункт часто упускається некваліфікованими сервісами, що призводить до перегріву окремих компонентів з подальшим виходом з ладу.

Змазування вентилятора не є вирішенням проблеми з розбитими підшипниками. Якщо вентилятор почав тарахкотіти, вібрувати змазування буде тільки тимчасовою мірою, максимум на кілька місяців, тому рекомендується відразу замінити вентилятор, якщо виявлено проблеми з ним, у першу чергу це зекономить ваші кошти – не потрібно ще раз буде платити за розбір/збір комп’ютера.

               Які проблеми виникають через ігнорування перегріву ноутбуку і походу до сервісного центру. У першу чергу страждає сам користувач, через перегрів спрацьовують електронні алгоритми захисту які знижують частоти процесора та відео карти, що знижує продуктивність роботи, наприклад падає FPS у іграх, швидкість обробки (рендеру) відео, 3D моделей у профільному ПЗ. Можливі аварійні перезавантаження через перегрів, що несуть за собою втрату інформації чи потребують заново запускати якісь процеси.

               Щодо електроніки, через підвищені робочі температури відразу зменшується ресурс усіх без виключення електронних компонентів, тому надійність та довговічність пристрою зменшується в рази. Першими у цьому списку, як показує практика, страждають мікросхеми відео карт та північних мостів, так як вони виділяють велику кількість тепла, процесори у цьому списку виявились більш витривалими і хоч вони і є основними джерелами тепла, проблеми з ними не потрапляють навіть у першу п’ятірку.

               Через перегрів корпусу пришвидшується процес старіння пластмаси з яких зроблені корпуси, зважаючи на те що якісним пластиком можуть похизуватись тільки преміальні лінійки ноутбуків, бюджетний та середній рівень має великі проблеми з корпусами через перегрів. Першими страждають гайки, що вплавлені у пластик, через старіння вони легко вириваються, що в кращому випадку призводить до хиткості корпусу, а у гіршому до виламування частин пластику, пошкодженням петель або навіть електронних вузлів. В кращому випадку такі ушкодження виливаються клієнту у відновлення стійок з вищезгаданими гайками чи заливці частин корпусу епоксидною смолою, для відновлення жорсткості та кріплення петель. У випадках найгірших ушкоджень доводиться міняти корпусні частини та виконувати ремонт електроніки, але це вже тема статті з іншого розділу.

               І останній елемент який доволі сильно страждає від перегріву – це батарея. Літієві акумулятор не люблять як занадто низьких температур так і працювати при температурах вище 40 °C. У умовах підвищеної температури батарея швидко псується навіть не знаходячись в роботі. На практиці клієнти часто скаржаться на те що у ноутбуках яким не більше 3 років, батарея тримає не більше години і що різке погіршення її стану почало спостерігатись через 1-1,5 роки користування комп’ютером. А в свою чергу мало хто за півтора роки використовує навіть 200-250 циклів батареї, при тому що виробники намагаються заявляти 500-600, за яких ємність має впасти на 20%.

Ресурс http://batteryuniversity.com/ представляє таблицю в які зазначені втрати ємності за 1 рік при різних робочих температурах.

Таблиця 1. Залежність втрати ємності від температури через 1 рік.

Температура При 40% заряду у  зберіганні При 100% заряду у зберіганні
0°C 98% 94%
25°C 96% 80%
40°C 85% 65%
60°C 75% 60% (за три місяці)

 

              Оскільки усі ми як користувачі формально зберігаємо батареї у ноутбуках, вони завжди підключені і зазвичай постійно заряджені до 100% (крім випадків коли користувач сам налаштовує систему) то розглянемо третій стовпчик таблиці. Перший рік ноутбук чистий і якісно охолоджується, тому можемо вважати що батарея працює у діапазоні 25-35 °C і втратить 20-30% ємності. Далі з засміченням системи охолодження, зростає температура та стрімкість зносу батареї.

Отже кваліфікована чистка від пилу є основним способом профілактики та продовженням експлуатаційного терміну  ноутбуку.

              На завершення, від чого залежить ЦІНА чистки? У першу чергу від складності конструкції ноутбуку. Якщо більшість популярних моделей таких брендів як Acer, Asus, HP, Toshiba, Dell, Lenovo мають доволі стандартну конструкцію і вимагають не більше 1 години роботи інженера збір-розбір. Складними випадками можна назвати професійні та преміум моделі Dell, Dell XPS, HP ProBook, EliteBook, MacBook, ігрові серії ноутбуків ASUS G-series, MSI, DELL Alienware, Acer Predator.